Lopp 2018

 Borejoggen 8,5 km

 22/6 Två var och sprang midsommarloppet i Torsby.I blåsigt väder fick Jan-Ove Lämgren plac: 237. tid 45.53.Göte Andersson plac:345. tid 1,00,33. Resultat.

 

 Karlstad stadslopp 10 km

 16/6 Ett mycket bra lopp av Jack Rosö som fick plac: 201. tid 42,11. Anders Sunden plac: 536 tid 47,38. Jan- Ove Lämgren plac: 760 tid 50,33.Antal deltagare som genomförde loppet var 1911 st.Resultat.

 

 Ludvika stadslopp 6 km

16/6 Endast veteranen Göte Andersson sprang stadsloppet och fick plac: 251, på tiden 41.06.Resultat.

 

Bjurtjärnsloppet 5 km

 6/6 Nationaldagens lopp som gick på skogsvägar runt Bjurtjärns bygdegård fick Jan-Ove Lämgren plac:22 tid.23,47. Anders Sundén plac: 26 tid. 24,25. Christer Björkman plac: 40. tid.28,43. Göte Andersson plac: 45. tid. 32.04.Resultat.

 
 Rallarrundan 5 km

 4/5 Bra tider i kvällsloppet i Hallsberg, där bäste man blev Jan-Ove Lämgren med plac: 81. tid.23.37. Christer Björkman plac: 152.tid 28,47. Göte Andersson plac:173. tid.32,20. Resultat.

 

 Gubbracet 5 km

 29/5 Åter ett varmt statslopp i Örebro 28 grader,Anders Sundén fick plac:291 tid. 24,47. Göte Andersson plac: 586 tid. 36,58. Antal deltagare i värmen var 645 st.Resultat

 

 Å-Loppet 5,5 km

 26/5 Å-Loppet i Eskilstuna genomfördes i 25 graders värme.En tapper dam från klubben ställde upp.Sanna Andersson fick plac: 151 tid.36.02.Antal deltagare var 267 st. Resultat.

 

 Fjugestaloppet 5 km

 24/5 Kvällsloppet gick i solsken och 27 grader varmt.Bästa tiden fick Jan-Ove Lämgren 24,52 plac:16. Christer Björkman 32.39 plac: 44. Göte Andersson 35.36 plac:55.100 st deltog i motionsklassen, vann gjorde Anton Hallor från Tromsö på 18.42. Resultat.

 

 Göteborgsvarvet 21,1 km

 19/5 Preliminära resultat från varvet där Anders Sundén var med bland dom ca: 60000 deltagarna fick han tiden 1.50.06 plac: H 55 355. Herrar 8867.Plac totalt ca:10,218.Resultat

 

 Sisuterrängen 5 km

 13/5 En var vid Sisugården i Forshaga å sprang.Christer Björkman kom på 14:e plats,tid 33,49. Resultat

 

 Hälleforsterrängen 5,6 km

 12/5 Följande resultat blev det i det hårda terrängloppet i Hällefors.I Motionsklassen fick Anders Sundén plac: 3 på den utmärkta tiden 28,21. Jan-Ove Lämgren plac: 4 tid. 29,53. Patrik Sundén plac: 6 tid.35,51.Göte Andersson plac: 7 tid 41,34.Resultat.

 

 I 2-Loppet 8 km

  21/4 En var och sprang terrängloppet i Karlstad. Jan-Ove Lämgren fick plac: 51 tid. 42.13. Resultat

 

 Örebro halvmaraton 10 km

 18/4 En var på kvällsloppet i Örebro. Anders Sundén fick plac: 14 på tiden 48.48  Resultat.

 

  Startmilen 5 km

  7/4   Nu har vi sprungit första loppet i Örebro.Jan-Ove Lämgren fick plac: 15 tid.23.50. Anders Sundén plac: 18 tid.24.11.Christer Björkman plac:38 tid.29.49. Sanna Andersson plac:47 tid. 32.08. Göte Andersson plac: 50 tid. 33.22. Resultat