Lopp 2017

 Frankfurt Marathon 42.2 km

 29/10 Elinor Jernberg gjorde ett mycket jämt lopp och förbättrade sin personliga tid med ca:26 min.Hon fick plac:5706 ( D35. 120) på tiden 3.53.51.Resultat

 

 Å-Stadsloppet 5 km

 14/ 10 I strålande sol och 17 plusgrader var det bara veteranen Göte Andersson som var där.Fick plac: 60. tid.31.09. Resultat.

 
 

 Höstruset 5 km

 7/10 I motionsklassen på den fina banan i Karlslund fick Göte Andersson plac: 17. tid 32.08. Resultat.

 

 Annaloppet 5,2km

  1/10 Då var det premiär för två nya löpare i terrängloppet i Nora.David Stolpe vann motionsklassen på 19.48.Hans 14 åriga dotter kom på andra plats på tiden 22.30.Den tiden kommer hon att förbättra vid nästa lopp.Veteranen Göte Andersson fick plac: 13 tid. 36.32.Resultat.

 

 Tjurruset ca: 10 km

 16/9 Den älsta tjuren av dom två som var där kom först i mål.Anders Sundén fick plac: 572 tid. 1.06.36. Christer Burst plac: 895 tid 1.13.47.Bra gjort i skiten.Resultat

 

 Nya broloppet 5 km

 16/9 En var och sprang det vackra broloppet i Motala.Göte Andersson fick plac: 313 tid. 34.09.  Resulta t

 

 Hammaröloppet ca:5 km

 9/9 Christer Björkman var den enda från klubben som var där, fick plac: 30 tid. 28.56. Resultat.

 

Blodomloppet Karlstad 5 km

 29/9 Christofer Engström kom även i år på andra plats i loppet på tiden 18.19. Christer Björkman fick plac:171. tid. 33.08. Resultat

 
 

 Blodomloppet Örebro 5,1 km

 24/8 Anders Sundén gjorde ett bra lopp bland dom tusentals deltagarna på korta banan fick plac:102 tid.23,43.Göte Andersson slog upp sin gamla lårskada efter 3km.Kom i mål på 34,56 plac: 709.Resultat.

 

Kil hela veckan loppet 5 km.

 16/8 Ett lopp i kils centrum, en helt slät bana.Christer Björkman fick plac: 27 tid. 29,13. Vann gjorde David Kjellen Göta på 16.25. Resultat.

 

 Svartåloppet 5,6 km

 12/8 I terrängloppet i Svartå kom Anders Sundén på en hedrande 11:e plats på tiden 27,28. Där i mot passade inte terrängen lårskadade Göte Andersson fick plac: 37 tid 41,58. Resultat.

 

Sörörundan 5,2 km

 2/8 Endast Christer Björkman var där fick plac:11 tid. 32,24. Resultat.

 

 Buggruset 5 km

 19/7 Med nytt deltagarrekord,genomförde vi loppet med fina tider.Bäst gick det för Elinor Jernberg fick plac: 10 tid. 22.55(Damklassen). I herrklassen fick Anders Sundén plac:65 tid. 23.02. Göte Andersson plac:108. tid.32.29.Resultat.

 

 Jordgubbslunken 6,2 o 11 km

 1/7 Loppet genomfördes i 25 graders värme,bäst gick det för Elinor Jernberg på 11 km som kom på 7:e plats, tid 56.21.(Damklassen)På korta banan togs sig Göte Andersson i mål trots en lårskada.Fick plac: 79 tid 47.49.Resultat.

 

 Silverleden 1 dag 64 km

 1/7 I ca: 24 graders värme genomförde Anders Sunden terrängloppet i Hällefors skogar o berg,slog sin personliga tid med 1tim 3min från 2016.Fick plac: 58 tid. 10.38.31, av 75 st herrar som kom i mål. Antal startande herrar var 130 st. Damer 64 st 30 kom i mål. Resultat

 

 Borejoggen 8,5 km

 23/6 I strålande solsken genomfördes loppet.Bland damerna fick Elinor Jernberg plac: 34 tid 43.03.Göte Andersson hadde det kämpigt i  herrklassen fick plac:320 tid.1,02,14. Resultat

 

 Ludvika stadslopp 6 km

 17/6 Endast veteranen Göte Andersson var där. fick plac.282 tid. 39,35.Antal deltagare på korta banan var 382 st.Något mindre än förra året.Resultat.

 

 Karlstad stadslopp 10 km

 17/6 Endast tre stycken från klubben sprang loppet,bästa placeringen fick Cristofer Engström på plac:47 (MS 38) på tiden 37.06. Anders Sundén plac: 553 (H55 15) tid, 48.34.Christer Björkman plac: 2035 (H60 26) tid.1.14.28.Antal deltagare var något mindre i år.2300 st.Resultat

 

 Bjurtjärnsloppet  5 km

 6/6 Ett nytt terräng och landsvägslopp,Anders Sundén fick plac:13 tid. 24.09. Göte Andersson plac:31 tid. 35.17.Vann gjorde Oskar Eklöv Hagaby på 17.45.

 

 Rallarrundan 5 km

 29/5 Ett nytt kvällslopp i Hallsberg som vi provade på, bäst gick det för Anders Sundén som fick plac:46 tid.23.15. Christer Björkman plac: 93 tid 29.08. Göte Andersson plac: 106 tid 32.40. Resultat

 

 Hälleforsterrängen 5,6 km

  13/5 Två stycken sprang terrängloppet, bäst blev Anders Sundèn som kom på andra plats på tiden 27.41.  Göte Andersson fick plac: 8 tid 38.37  Reultat. 

 

Göteborgsvarvet 21.1 km

 Anders Sundén gjorde ett jämt o fint lopp,fick tiden 1.50.43. Placering totalt 13134 bland ca:60000 deltagare. H55 fick han plac:468.Resultat 

 

 Mariestads stadslopp 5 km

 Endast en från klubben var och sprang loppet, en mycket fin bana.Göte Andersson fick plac: 33. tid. 31.41.Vann gjorde Håkan Andersson Hällefors LK. tid. 20.08. Resultat

 

 Kumla stadslopp 5 km

 I gråkallt och blåsigt väder genomförde vi stadsloppet.Bästa placeringen fick Anders Sundén på plac: 12. tid 25.40. Christer Björkman plac: 20. tid.30.11. Göte Andersson plac: 22. tid.32.11. Resultat.

 

 I 2 Terränglopp 8 km

 En var och provade terrängloppet i Karlstads militärområde.Christer Björkman plac:74 på tiden 51.03.Resultat.

 

  Örebro halvmaraton och 10 km

 19/4 Två stycken var och sprang kvällsloppet i Örebro bäst blev Stefan Fagrell på tiden 47.37 plac: 29. Anders Sundén Plac:32 på tiden 48.59. Resultat.

 

  Startmilen 5 km

  1/4 Endast två var och sprang första loppet i Örebro.Bäst var Anders Sundén som fick plac:14 tid.23.31. Göte Andersson plac: 34 tid.32.02. Resultat