Lopp 2016

 Sylvesterloppet 10,4 km

 31/12 I motvind men  barmark , fick Håkan Andersson plac: 19 på tiden 41.11. Resultat.

 
 

 Lucialoppet 10 km

 10/12 Håkan Andersson var och sprang Lucialoppet i Vretstorp,Han fick plac: 18 bland alla deltagare, men vann motionsklassen på 37.21. En mycket bra tid vid denna årstid. Resultat. 

 

 Å-stadsloppet 10 o 5 km

 15/10 En ny sträcka av den korta banan som gick delvis i terräng,Bäst var Stefan Fagrell som fick plac: 26 tid.21,47.Anders Sundén plac: 29 tid: 22,18. Göte Andersson plac:81 tid:29.56.I damklassen fick Cathrine Fagrell plac:64 tid: 32,35. På långa banan kom Håkan Andersson på plac: 7 på tiden 37,58.Bra resultat av alla. Resultat 

 

 Billingehusloppet 10,5 km

 8/10 Elinor Jernberg var i Skövde o gjorde ett bra terränglopp fick plac: 11 tid 54,26.(Motionsklassen) Resultat

 

 Hostruset 5 km

 8/10 I gråmulet  o blåsikt väder genomfördes loppet, Håkan Andersson vann motinsklassen på 18.12. Göte Andersson fick plac:24 på tiden 30.19.  Resultat 

 

 Lidingöloppet 30 km

 24/9 Endast en från sektionen var och sprang terrängloppet i Stockholm,den hårt kämpande Anders Sundén fick plac: 8493 av 15434 som kom i mål på tiden 3.09.30.

 
 

  Nya broloppet 10 o 5 km

 17/9 I strålande väder och fin bana, över Motalabron och in mot centrum. På 10 km kom Håkan Andersson på plac: 15 tid. 38.40.(384 st) På 5 km kom Göte Andesson på plac: 258 tid. 31 26. (524 st)Resultat

 
 

 Tjurruset ca: 10 km

 17/9 Endast en trotsade att springa i skiten i Karlstad, Anders Sunden fick plac: 497 av alla deltagare(2861 st) tid 1.03.58.Resultat.

 
 

 Stenstansloppet 7,5 km

 3/9 I en kuperad bana i Sundsvall kom Håkan Andersson på plac: 13 tid. 27.40.Vann gjorde en ultralöpare.Utlottningen av en ny bil vanns av Jannica Lundin Kvissleby.( Se bildgalleria) Resultat

 
 

 Blodomloppet Karlstad 5 km

 30/8 Christofer Engström gjorde ett bra lopp i Karlstad, fick plac: 2 på tiden 17.59.Christer Björkman plac 85 tid. 30.15. Vann gjorde Nyray Yassin Värmland AB på 17.06. Bland damerna fick Elinor Jernberg plac:14 tid 25.00. Resultat 

 

 Blodomloppet Örebro 10 o 5 km

 25/8 Fina resultat i loppet, . På 10 km fick Håkan Andersson plac. 15. tid. 37.29. På 5 km fick Christofer Engström plac. 4 tid. 17.51. Anders Sundén plac. 85 tid. 23.17. Göte Andersson plac. 447 tid. 31.42.  Resultat  

 

 Svartåloppet 5,6 km

13/8 Endast två från klubben sprang det fina terrängloppet,bäst blev Anders Sundén som fick plac: 9 tid. 27.05. Göte Andersson plac: 25 tid. 36.34 Resultat

 

 Sommarmilen

 23/7 Trots 28 graders värme genomförde Håkan Andersson loppet och fick plac: 4 på tiden 39.36.Många fick bryta på grund av värmen.Vann gjorde Haben Kidane Eskilstuna Friidrott på 33.00 min. Resultat

 

  Buggruset 5 km

 20/7 I 25 graders värme gick stadsloppet i Malung, med rekordtider,Segraren Emil Svensk från Stora Tuna, nytt banrekord på 14.29.Bäst av våra löpare blev Christofer Engström plac: 11 tid. 17.43. Håkan Andersson plac: 17 tid: 18.22. Anders Sundén plac: 57 tid: 22.59. Göte Andersson plac: 100 tid:32.37. Resultat

 
 

 Riddarsprånget 5 km

 11/7 Christer Björkman var den enda som ställde upp från klubben, kom på plac. 22 tiden blev 27.56. Antal deltagare i motionsklassen var 38 st.

 

 Hyttloppet 4 km

  3/7 En var och sprang den korta banan.Christer Björkman fick plac.16 på tiden 23.55.Vann gjorde Bo Johansson Karlskoga på 17.01. Antal deltagare var 33st (Motionsklassen)

 

 Jordgubbslunken 6,2 km

 2/7 Håkan Andersson försvarade sin andra plats från förra året trots en lättare skada på

tiden 23,52. Christer Björkman plac.51 tid. 36,22.I damklassen fick Sanna Andersson plac.61 tid. 40,35.Vann distansen gjorde Johan Wahlgren Kristinehamn på tiden 23,21.Antalet deltagare var H=98 D=151

 
 

 Silverleden 1 dag 64 km

  2/7 I regn o solsken genomförde Anders Sundén terrängbanan som gick över alla berg kring Hällefors fick plac. 65 tid 11.35.52. Vann gjorde Johan Eriksson från Kopparberg på tiden 5.55.57.Endast 68 av 106 herrar kom i mål.Av damerna kom 16 av 51 i mål. Alltså en mycket tuff bana.
 

 Borejoggen 8.5 km

 24/6 I 23 graders värme genomfördes Borjoggen i Torsby, med mycket publik runt banan.Bäst blev Christofer Engström med Plac. 21 tid. 31.39. Christer Björkman plac. 302 tid. 56.07. Göte Andersson plac. 309 tid. 57.57.I damklassen Elinor Jernberg plac. 30 tid. 43.22.Herrklassen vanns av Nassir Dawoud Eskilstuna på tiden 26.19.Damerna av Ericka Lech Örebro tid.32.56.Antal deltagare var 720 st (h+d)

 
 

 Å-loppet 10.549 m

 18/6 En  var i Eskilstuna och sprang kvartsmaran, Håkan Andersson som fick plac. 21 tid 39.54. Antal deltagare var 1302 st

 

 Karlstad stadslopp 10 km

 18/6 Fyra st från klubben sprang stadsloppet, bäst blev Christofer Engström på plac. 85 ( MS 56) tid. 38.29. Anders Sundén plac.488 ( H55 7) tid. 46.51. Stefan Fagrell plac. 548 ( H45 39) tid 47.39. Christer Björkman plac. 2124 tid. 1.08.00. ( H55 38) Antal deltagare var 2483 st.

 

 Ludvika stadslopp 6 km

 18/6 I ihållande regn sprang Göte Andersson den korta banan, fick plac. 283 tid. 36.58. Antal deltagare var 425 st. 

 

  Fjugestaloppet 5 km

 1/6 I 27 graders värme sprang vi terräng o landsvägsloppet i Fjugesta.Bäst blev 13 on åriga Felix Fagrell i klassen pojk-15 Plac. 4 tid. 23.15. I motionsklassen Stefan Fagrell plac. 15 tid. 23.23. Göte Andersson plac. 59 tid. 33.56. Antal deltagare i mot.k. var 118 st

 

 Rallarrundan 5 km

 30/5 I ett friskvårdslopp i Hallsberg deltog endast Christer Björkman från klubben, hans tid blev 28.02.

 

 Göteborgsvarvet 21.1 km 

21/5 Endast en sprang för klubben.Anders Sundén fick placeringen 10661 (H55 362) tiden blev 1.49.23.Ca: 45.000 deltog.

 

 Gubbracet Örebro 5 km

 17/5 Två stycken var och sprang kvällsloppet i Örebro(Endast för män) Bäst blev Anders Sundén 244:a tid.23.25. Göte Andersson 552:a tid.29.33.Vann gjorde Haben Kidane Eskilstuna på 15.35. Antal deldagare var 681 st.

 

 Hälleforsterrängen 5,6 o 10 km

 !4/5 Loppet gick i 1 dm blötsnö som har kommit under natten.Det gjorde att banan var mycket halkig.På 10 km blev Elinor Jernberg 4:a tid.52.23.(Motionklassen) På korta banan blev Anders Sundén 2:a tid.29.12. Sanna Andersson 5:a tid.35.56. Göte Andersson 7:a tid. 38.20. 

 

 Mariestad stadslopp 5 o 10 km

 7/5 En bra tid av Håkan Andersson på 10 km trots en skada på vaden under loppet. blev 11:a tid 39.47. Fick uppsöka sjukvården efter loppet. På 5 km kom Christer Björkman på 28:e plats tid.28.58.Göte Andersson 34:a tid.30.16.Sanna Andersson 36:a tid.30.59. (Sällskap med Hunden)

 

 Kumla stadslopp 5 km.

 23/4 I ett blåsigt lopp med inslag av hagelskur, genomfördes loppet,där Stefan Fagrell blev 12:a tid. 22.58.Anders Sundén 13:e tid.23.07. Göte Andersson 33:a tid.30.42. 1:a blev Abdi Farah Stocksäter på 18.19.

 
 

 Örebro halvmara 21,1 o 10 km.

 13/4 En var anmäld till 21,1km,men kunde inte ställa upp på grund av sjukdom.Två st på 10 km,där Anders Sundén gjorde ett bra lopp blev 33:e tid.49.19. Gick lite sämre för veteranen Göte Andersson blev 44:e på tiden 1.02.42.

 

 Startmilen 5 o 10 km

 2/4 Första loppet för säsongen,som startade med bra resultat på båda distanserna,samt att 6 st ställde upp.På 10 km kom Håkan Andersson på 4:e plats tid. 37.45.På korta banan 5 km kom Stefan Fagrell på 7:e plats tid. 22.09. Anders Sundén 10:a tid 23.25. Sanna Andersson 25:a tid. 27.53. Cathrine Fagrell 26:a tid. 28.23. Göte Andersson 35:a tid. 30.18.